Programy : Być jak Ignacy
Aktualności


16 października 2017 r.
Lekcja patriotyzmu

16 października 2017 r.
Pasowanie na ucznia

16 października 2017 r.
Tajemnice Teatru Lalek

11 października 2017 r.
Mój nauczyciel

10 października 2017 r.
Nasi wolontariusze w akcji

10 października 2017 r.
Ciasteczkowa akcja


Szkoła Podstawowa nr 9 w Olsztynie rozpoczęła udział o tytuł „Naukowej szkoły” w roku szkolnym 2016/2017 „Być jak Ignacy”. Głównym celem projektu było pielęgnowanie pamięci o wybitnych Polakach oraz popularyzacji nauki. To akcja skierowana do dzieci i młodzieży – twórców przyszłości Polski i polskiej myśli technicznej. To właśnie im najbardziej potrzebne są dobre przykłady, na których mogliby się wzorować, a przede wszystkim odwaga i przekonanie o tym, że warto wierzyć we własne siły i marzenia.

Do projektu przystąpiło 10 uczniów z klasy 2b oraz 3b, którzy wykazali ciekawość oraz zainteresowania dziedziną nauki. Nasze spotkania odbywały się raz w tygodniu (łącznie 12 godzin), podczas których poznawaliśmy wielkich naukowców, a także ich dzieła i dokonania. Przewodnią postacią projektu był Ignacy Łukasiewicz, patron całego przedsięwzięcia – twórca podwalin przemysłu naftowego nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zespół naukowy podczas zajęć miał możliwość przeprowadzać różnorodne eksperymenty, oglądać filmy naukowe, czytać i analizować komiksy, grać w gry dydaktyczne. Dzięki tym wszystkim aktywnościom uczniom została przybliżona twórczość i ciekawy życiorys patrona Ignacego Łukasiewicza. Dzieci były w pełni zaangażowane w każde zajęcia, gdzie wykazywały wielką radość oraz chęć udziału we wszystkich proponowanych aktywnościach. Dodatkowo organizator projektu na swojej stronie zaopatrzył uczniów oraz nauczycieli we wszelkie pomoce, które wspierały i uatrakcyjniały nasze działania.

W toku naszych działań zostały zrealizowane takie tematy jak:
• Bez ropy ani rusz!
• Badanie właściwości ropy naftowej.
• Zapoznanie z życiorysem Ignacego Łukasiewicza. Eksperymenty z lampą naftową - pokaz lamp.
• Utrwalenie wiadomości o życiu działalności Ignacego Łukasiewicza. Film edukacyjny o lampach i ich zastosowaniu.
• Gra dydaktyczna pt. „Być jak Ignacy”. Poznajemy polskiego wynalazcę.
• Tajemnica gazu. Doświadczenie – wulkany.
• Prąd elektryczny. Budujemy proste układy.
• Energia. • Dlaczego żarówka świeci? Co to są ładunki elektryczne? Samodzielne budowanie układów elektrycznych.

Zrealizowane zajęcia umożliwiły uczniom zdobycie nowej wiedzy, pozwoliły poznać inspirujące historie przodków i zbudowały atmosferę sprzyjającą nauce przez zabawę i rozrywkę. Mamy nadzieję, iż projekt pozwolił na szerzenie wiedzy o polskich wynalazcach i ich dziełach, ale również podczas eksperymentów mogliśmy wytłumaczyć działanie zjawisk w naszym świecie, udowadniając jednocześnie, jak bardzo atrakcyjna i pasjonująca może być nauka. Program „Być jak Ignacy” odbywał się pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i stacji TVP ABC. 

                                    


copyright © Szkoła Podstawowa nr 9 w Olsztynie | zaloguj
    facebook    BIP    EPUAP    Olsztyn - portal miejski