Programy : Być jak Ignacy

10 października 2017 r.
Nasi wolontariusze w akcji

10 października 2017 r.

Szkoła Podstawowa nr 9 w Olsztynie rozpoczęła udział o tytuł „Naukowej szkoły” w roku szkolnym 2016/2017 „Być jak Ignacy”. Głównym celem projektu było pielęgnowanie pamięci o wybitnych Polakach oraz popularyzacji nauki. To akcja skierowana do dzieci i młodzieży – twórców przyszłości Polski i polskiej myśli technicznej. To właśnie im najbardziej potrzebne są dobre przykłady, na których mogliby się wzorować, a przede wszystkim odwaga i przekonanie o tym, że warto wierzyć we własne siły i marzenia.

Do projektu przystąpiło 10 uczniów z klasy 2b oraz 3b, którzy wykazali ciekawość oraz zainteresowania dziedziną nauki. Nasze spotkania odbywały się raz w tygodniu (łącznie 12 godzin), podczas których poznawaliśmy wielkich naukowców, a także ich dzieła i dokonania. Przewodnią postacią projektu był Ignacy Łukasiewicz, patron całego przedsięwzięcia – twórca podwalin przemysłu naftowego nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zespół naukowy podczas zajęć miał możliwość przeprowadzać różnorodne eksperymenty, oglądać filmy naukowe, czytać i analizować komiksy, grać w gry dydaktyczne. Dzięki tym wszystkim aktywnościom uczniom została przybliżona twórczość i ciekawy życiorys patrona Ignacego Łukasiewicza. Dzieci były w pełni zaangażowane w każde zajęcia, gdzie wykazywały wielką radość oraz chęć udziału we wszystkich proponowanych aktywnościach. Dodatkowo organizator projektu na swojej stronie zaopatrzył uczniów oraz nauczycieli we wszelkie pomoce, które wspierały i uatrakcyjniały nasze działania.

W toku naszych działań zostały zrealizowane takie tematy jak:
• Bez ropy ani rusz!
• Badanie właściwości ropy naftowej.
• Zapoznanie z życiorysem Ignacego Łukasiewicza. Eksperymenty z lampą naftową - pokaz lamp.
• Utrwalenie wiadomości o życiu działalności Ignacego Łukasiewicza. Film edukacyjny o lampach i ich zastosowaniu.
• Gra dydaktyczna pt. „Być jak Ignacy”. Poznajemy polskiego wynalazcę.
• Tajemnica gazu. Doświadczenie – wulkany.
• Prąd elektryczny. Budujemy proste układy.
• Energia. • Dlaczego żarówka świeci? Co to są ładunki elektryczne? Samodzielne budowanie układów elektrycznych.

Zrealizowane zajęcia umożliwiły uczniom zdobycie nowej wiedzy, pozwoliły poznać inspirujące historie przodków i zbudowały atmosferę sprzyjającą nauce przez zabawę i rozrywkę. Mamy nadzieję, iż projekt pozwolił na szerzenie wiedzy o polskich wynalazcach i ich dziełach, ale również podczas eksperymentów mogliśmy wytłumaczyć działanie zjawisk w naszym świecie, udowadniając jednocześnie, jak bardzo atrakcyjna i pasjonująca może być nauka. Program „Być jak Ignacy” odbywał się pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i stacji TVP ABC.