organizacje :: PCK

Zarząd Koła

Kinga Kuczmarska 6a

Igor Buśko 5c

Od wielu lat w naszej szkole działa szkolne koło PCK. Zrzesza ono uczniów klas IV - VI, interesujących się problemami ochrony zdrowia i życia ludzkiego oraz pragnących działać społecznie na rzecz drugiego człowieka.

Celem działalności szkolnego koła PCK jest:

• wdrażanie do przestrzegania zasad higieny osobistej, umysłowej, żywienia i otoczenia,
  • promowanie zdrowego stylu życia bez używek i ryzykownych zachowań,
  • przeciwdziałanie nałogom: nikotynizmowi, narkomanii, alkoholizmowi,
  • kształtowanie poczucia odpowiedzialności i troski o własne zdrowie
  • kształtowanie wrażliwości na los drugiego człowieka
  • nabywanie umiejętności niesienia pomocy w nagłych stanach zagrożenia życia
  • propagowanie idei pracy woluntarystycznej
  • upowszechnianie wiedzy o Międzynarodowym Prawie Humanitarnym

Powyższe cele wynikają z założeń statutowych Polskiego Czerwonego Krzyża.

Uczniowie podejmują działania opiekuńcze, redakcyjne, promocji zdrowia, ratowników medyczno - sanitarnych, ekologiczne.

W planowaniu pracy oświatowo - zdrowotnej koła uwzględnia się propozycje Zarządu Rejonowego PCK, działania okazjonalne wynikające z tradycyjnych terminów oraz rzeczywiste potrzeby naszej szkolnej społeczności.

Wytyczone w planie pracy zadania realizujemy poprzez:

• organizowanie pogadanek, dyskusji na wybrane tematy o treści prozdrowotnej
  • projekcje filmów
  • organizowanie konkursów i imprez wychowawczo - zdrowotnych:
    • konkursy plastyczne
    • konkurs "Wiedzy o zdrowiu"- 17.11.2014
    • Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu (laureaci etapu szkolnego reprezentują szkołę w Rejonowej i Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu)
  • eksponowanie materiałów propagandowych (plakatów, ulotek, haseł) -
  • współorganizowanie imprez (Wigilia, Mikołajki, kiermasze)
  • podejmowanie akcji o charakterze charytatywnym np. "Żak", "Gorączka złota", "Jedna czekolada - jeden gorący posiłek", "Pomocna dłoń"
  • organizowanie we współpracy ze Społecznym Instruktorem Młodzieżowym szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
  • Posiedzenie Opiekunów PCK (06.10.2014 r.)
  • Międzynarodowa Akcja ""Polacy - Rodakom" - zbiórka pomocy szkolnych dla dzieci na Litwie (07.11.2014 r.. )
  • Akcja rozprowadzania czekolad - cegiełek (06.12.2014 r.)
  • Reprezentowanie szkoły w  Olimpiadzie Rejonowej " Zdrowy styl życia" w Zespole Szkół Gastronomicznych - III miejsce w powiecie i zakwalifikowanie się do Olimpiady Wojewódzkiej
      Podejmowane przez SK PCK przedsięwzięcia są wspierane przez Dyrekcję Szkoły, nauczycieli, rodziców i uczniów - sympatyków koła. Jest to działalność pożyteczna i bezinteresowna  .