Gwara warmińska

W środę 17.05.2017 r. uczniowie klasy 5 c uczestniczyli w warsztatach z cyklu „Na tropie języka DSC03325_1.JPGniemieckiego w gwarze i kulturze warmińskiej. Jak język niemiecki zadomowił się w Olsztynie”. Celem spotkania było poznanie gwary warmińskiej. Uczniowie przyswajali słownictwo z zakresu gospodarstwa domowego, produktów spożywczych oraz stroju warmińskiego, wysłuchali nagrania podania o jeziorze czytanego gwarą warmińską przez p. E. Cyfusa, odkrywali znaczenie „ciasteczek” wskazując ich odpowiedniki w „Krejdensie warmińskim” oraz częstowali się „bygielkami’. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali książki. Zajęcia prowadziły: p. Anna Derda- pracownik Biblioteki Wojewódzkiej i p. Anita Romulewicz z Pracowni Regionalnej.

22 maja 2017 r.